Středisko kulturních služeb Svitavy

Kulturní nabídka, říjen 2017

So 7.10.2017 v 19:00 hod. Slavnostní koncert k 50.výročí založení Pěveckého sdružení DALIBOR Svitavy

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: Dobrovolné

23.10.2017 Po v 19:00 hod. TERRY OLDFIELD & SORAYA - TOUR 2017

Terry Oldfield je světoznámý muzikant, známý svým unikátním stylem hry na flétnu, a to nejen na tradiční stříbrnou příčnou flétnu, ale také na jiné zajímavé exotické nástroje jako je indická bambusová flétna bansuri. Během své kariéry byl nominován na cenu Britské akademie a dvě ceny Emmy a složil hudbu k více než 80 filmovým a televizním produkcím, přičemž za „Land of the Tiger“ a „Twilight of the Dreamtime“ obdržel dvě nominace na Emmy a coby skladatel hudby k sérii BBC „Kingdom of the Ice Bear“ také nominaci na cenu Britské akademie.

Pravý začátek Terryho kariéry nastal, když ho BBC požádala o složení hudby k sérii zvané „Great Railway Journeys of the World“. Pracoval také na „Meerkats United“, které bylo v národním televizním průzkumu zvoleno „nejlepším filmem o divočině všech dob“.

Na počátku 70. let utvořili Terry a jeho bratr Mike kapelu zvanou „Barefoot“, s níž hráli rock´n´roll na kolejích a v klubech po celé Británii a Evropě. Mike později nahrál nesmírně úspěšné album „Tubular Bells“ a Terry hrál při prvním živém vystoupení v Queen Elizabeth Hall v Londýně na flétnu. Nejranější zkušenosti s hudbou měl v nespočtu folkových klubů, které se v Británii vyrojily na přelomu 60. a 70. let, kde poslouchal takové hudebníky, jako byli Leonard Cohen, Bert Jansch, John Renbourn a Bob Dylan. Terry zanechal v 16 letech školy, aby cestoval po světě, a pracoval jako bedňák pro různé kapely, mezi nimi i „The Byrds“.

Během prodlouženého pobytu na řeckém ostrově Hydra koupil od spolucestujícího stříbrnou flétnu a do tohoto nástroje se zamiloval. „Myslím, že to bylo učení se hrát tímhle způsobem, bez formálního vedení, co mi umožnilo vytvořit si schopnost skládat hudbu. Strávil jsem mnoho šťastných dní improvizováním melodií a samostatným objevováním stupnic a arpeggií a brzo jsem se naučil si tyhle věci zapisovat“. Terry se také objevuje na albech svého bratra Mika „Hergest Ridge“ (flétna), „Ommadawn“ (panová flétna) a velkou měrou na „Incantations“ (flétna).

S více než 3 miliony doposud prodaných nahrávek se kouzlo Terryho hudby nadále dotýká a inspiruje posluchače po celém světě.

Terry Oldfield a Soraya jsou kouzelný pár, který sdílí společnou duchovní cestu globálně prostřednictvím hudby, meditace, všímavosti a transformačních seminářů a útočišť.

V roce 2001 se Terry přestěhoval do Austrálie, kde navštěvoval hodiny jógy a meditace s místní učitelkou, Sorayou Saraswati. Terry se spolu se Sorayou přidal ke sboru zpívajícímu chorály a odtud se zrodila sdílená láska ke světové hudbě. Se sídlem v Austrálii nyní Terry a Soraya ve velké míře cestují a sdílejí svou lásku a srdečnost skrze hudební vystoupení, při nichž berou publikum na nezapomenutelnou cestu do nitra srdce.

V současné době pracují Terry a Soraya společně na svém sedmém albu ve svém studiu v australské buši. Každý rok cestují společně po Evropě, kde nabízejí koncerty a podporují inspirační skupiny. Zlatým hřebem jejich roku je transformační útočiště v indické Kérale, kde společně obnovují rovnováhu těla, mysli a duše pomocí starodávné ájurvédské medicíny.

V České republice odehrají Terry a Soraya pouze dva koncerty. Jeden v Praze a druhý právě ve Svitavách.

 

Vstupné: 300,- Kč v předprodeji a 350,- Kč na místě

 

(Důležité upozornění: Na vytištěné vstupence bude uvedeno místo konání
Fabrika. Koncert se i však nadále uskuteční v kostele.)

Místo konání: kostel Navštívení Panny Marie

Vstupné: 300 Kč předprodej, 350 Kč na místě

Rezervovat vstupenky

31.10.2017 v 19:00, 15.11.2017 v 19:00, 4.12.2017 v 19:00 a 29.1.2018 v19:00 DIVADELNÍ ABONENTNÍ CYKLUS PODZIM / ZIMA 2017 - 2018


31. října / Út / 19:00 / Fabrika
DIVADLO VOSTO5 (Praha) – PROTON !!!
A kolaps popmusic se točí dál!
Jevištní rozhlasová reportáž o objevu zapadlé ostravské kapely PROTON, která byla umlčena těsně předtím, než se stala slavnou. Strhující příběh zapomenuté hudební legendy,
od které velikáni populární hudby i undergroundu čekali asi mnohem více. S hudební kometou zataženého nebe hluboké normalizace je totiž propleteno nevídané množství osudů současných hudebníků.
Režie: Ondřej Cihlář, Námět a scénář: Ondřej Cihlář a Petr Marek, Producent: Petr Prokop a Vosto5, Hudba a zvukový design: Petr Marek a Vosto5, Projekce: Martin Bražina, Výkonná produkce: Jeník Tyl
Hrají:
Ondřej Bauer, Ondřej Cihlář, Jiří Havelka/Robert Mikluš, Tomina Jeřábek, Petr Marek, Petr Prokop a Bára Mišíková
Délka představení: 75 minut
Vstupné: 400,- Kč
15. listopadu / St / 19:00 / Fabrika
DIVADLO NA JEZERCE
(Divadelní společnost Jana Hrušínského, Praha)
TIMUR VERMES - UŽ JE TADY ZAS!
Hitler už je tady zas, zatím naštěstí jen v divadelní komedii.
Adaptace stejnojmenného bestselleru. Tragikomedie, která si brilantně pohrává s představou, co by bylo, kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale třeba jen usnul...
"Je to zábavná, aktuální hra," říká principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský a dodává "přinášíme divákům tragikomedii, které rezonuje s dnešní dobou, dokáže zesměšnit negativa naší současnosti. Když v závěru hry Adolf Hitler prohlásí: Za nás přece všechno nebylo jen špatné!, mohou si diváci uvědomit, že tuhle větu už někde slyšeli.“
Režie a dramatizace: Matěj Balcar, Překlad románu: Michaela Škultéty, Scéna: Jan Balcar,
Kostýmy: Lucie Halgašová, Produkce: Jan Hrušínský, Fonetická spolupráce: Dr. Zdena Palková, Asistentka režie: Eliška Zemánková
Hrají:
Ondřej Kavan, Kristýna Hrušínská, Zdeněk Hruška, Michal Kern, Miluše Šplechtová, Martin Sitta,
Tereza Němcová, Speciální hosté z video-záznamu: Daniela Drtinová, Lea Surovcová, Václav Kopta.
Délka představení: cca 140 minut (včetně přestávky)
Vstupné: 400,- Kč

4. prosince / Po / 19:00 / Fabrika
PANTHEON PRODUCTION (Praha):
LIZ LOCHHEADOVÁ – PERFECT DAYS
Pro ženy, které chtějá být šťastné a muže, kteří se toho nebojí.
Romantická komedie nejen o ženách a nejen pro ženy.
Úspěšná kadeřnice Barbs má na první pohled úplně všechno: prosperující firmu, popularitu, exkluzivní byt, přátele
a pečlivou matku. Ovšem jedno jí chybí - nějak nestihla mít dítě a zbývá jí posledních pár let, kdy se to musí podařit. Jenže manželství se jí rozpadlo, nejbližší přítel je homosexuál a potencionální otcové z nejrůznějších důvodů selhávají. Barbs si připadá absolutně nenaplněná. K čemu je žití na vysoké noze, když na vás v obrovském bytě nikdo nečeká?
Na co máte spoustu peněz, když je nemáte s kým utrácet? A co teprve, když je vám 40 a biologické hodiny bijí jako
o závod? Lov na kvalitního dárce spermatu se pro ni pomalu ale jistě stává prioritou a posedlostí. Romantická a svižná komedie, která netradičním způsobem ironizuje (anti)feministická klišé. Hra Perfect days je vtipným důkazem toho, že život pro nás vždy chystá něco úplně jiného, než si plánujeme.
Režie a scénografie: Petr Kracik, Hudební spolupráce: Milan Svoboda, Kostýmy: Samiha Maleh, Masky: Pavel Pavlovský, Překlad: David Drozd
Hrají:
Lenka Vlasáková, Petra Jungmanová, Dana Syslová, Jan Dolanský, Vilém Udatný, Jan Hofman
Délka představení: 120 minut (včetně přestávky)
Vstupné: 400,- Kč
29. ledna / Po / 19:00 / Fabrika
DIVADELNÍ SPOLEK KAŠPAR (Praha)
JIŘÍ SUCHÝ, JIŘÍ ŠLITR: JONÁŠ A TINGL - TANGL
„Uctivý remake“
“ Přál bych si to poznat, vidět zblízka. Zažít! …
Na počátku rozhodnutí zkoušet hru Jonáš a tingl - tangl byly (v mém případě) zcela sobecké důvody. Elpíčka divadla Semafor z konce šedesátých let byla u nás doma značně odřená, „já jsem Zabiják, já jsem tady za divadlo“ byla oblíbená hláška a s jejich písničkami jsem se probroukal raným mládím.
A nyní jsem si stále častěji uvědomoval, že o tom vlastně moc nevím. – Ano, známe zvukové záznamy, známe slavné klipy, filmy, ale to, z čeho to vzniklo, jak to začalo, to vlastně neznáme! Původní podobu představení jsme (přirozeně) nezažili. Zároveň jsem myslel na to, že aktivní pamětníci – protagonisté jsou stále tady a je možné se s nimi sejít na „výzvědy“. A smělá myšlenka byla skoro na světe. Mělo to háček – kde najít ty dva „svébytné pány“? Ale i to mělo nakonec překvapivě snadné řešení.
Tedy vyvěste fangle!
V úctě a s radostí
Jakub Špalek „
Režie: Jakub Špalek, Výprava: Radka Josková, Choreografie: Michaela Váňová, Dramaturgie: Lenka Bočková,
Grafické návrhy: Lucie Valerová
Hrají:
Petr Lněnička, Zdeněk Dočekal, Adéla Petřeková, Veronika Němcová, Pavel Husa, Klára Böhmová
Délka představení: 70 minut
Vstupné: 400,- Kč
Změna programu vyhrazena.
Všechna představení se konají ve Fabrice vždy od 19:00 hodin.
Abonentní vstupenka na sezónu stojí 900,- Kč. Vstupné na jednotlivá představení činí 400,- Kč.
Předprodej abonentek bude zahájen 17. října 2017 v recepci Fabriky. (pondělí - pátek 6:00 - 17:00 hodin)
Stávající abonenti mají možnost výměny své abonentky od 25. září do 13. října 2017.
v recepci Fabriky Svitavy.

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 400Kč

31.10.2017 v 19:00, 15.11.2017 v 19:00, 4.12.2017 v 19:00 a 29.1.2018 v19:00 DIVADELNÍ ABONENTNÍ CYKLUS PODZIM / ZIMA 2017 - 2018

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 400 Kč

Pořady pro školy, říjen 2017

Pá 13.10.2017 v 8:30 a 10:15 hod. Czidivadlo Praha: Křišťálové srdce


Pohádkový příběh dvou sester a spravedlivého Lesního mužíčka. Uvidíte, jak snadno může dobro podlehnout zlu, jak chamtivost vítězí nad skromností a pokorou a jak může zloba ničit lásku. To vše se děje, dokud se tomu hlavní hrdinka Alžbětka, nepostaví čelem. A tak, díky odvážnému činu a malé lsti, dokáže změnit svůj zdánlivě nelehký osud k lepšímu. Pohádka nás učí, že každý láskyplný čin má velikou moc, a proto bychom se neměli bát jít za svým srdcem. Někdy se stane zázrak. Ledové kry popraskají a roztají. Tak, jako v naší pohádce.


Doporučeno: pro MŠ, ZŠ a veřejnost
Délka představení: 70 minut
 

www.czidivadlo.cz

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 45 Kč

Pá 20.10.2017 v 9:00 a 11:00 hod. Musica Dolce Vita: Klenoty české hudby


Koncert pestře složený ze skladeb nejznámějších českých skladatelů. (Smetana, Dvořák, Škroup, Janáček, Martinů, Mysliveček.) Díky drobným poutavým příběhům ze života skladatelů si žáci  autory nejen zapamatují, ale zároveň zvukově propojí s některou ze známých skladeb.

Doporučeno: pro ZŠ, SŠ, SOU a veřejnost
Délka: 50 minut
 

Místo konání: Ottendorferův dům

Vstupné: 45 Kč

Po 23.10.2017 v 8:30 a 10:15 hod. Divadlo Kapsa Andělská Hora: Zvířátka a loupežníci


Jedna z nejznámějších pohádek bratří Grimmů, o tom jak si kozlík, čuník a kočička hledali nový domov, když je jejich staří pánové vyhnali. Při svém putování narazí v černém lese na kohouta, který hledá pomoc pro Kordulku.Té se loupežníci usadili v její chaloupce a ona jim musí sloužit.Když se ovšem ke zvířátkům přidá toulavý Janek, mají se loupežníci nač těšit.Veselá a svižná pohádka plná písniček pobaví malé i velké diváky.

Doporučeno: pro MŠ a ZŠ a veřejnost
Délka představení: 50 minut
Vstupné: 45 Kč

www.divadlokapsa.cz

Místo konání: Divadlo Trám

Vstupné: 45 Kč

St 25.10.2017 v 8:30 a 10:15 hod. Skupina MARBO: Máme rádi písničky (pro MŠ a 1. st. ZŠ)


Každý školní rok připravujeme dle osnov nové pořady doplňující výuku hudební výchovy. Tradičně do koncertů zařazujeme i několik nových písniček z naší vlastní tvorby pro děti, které si zde můžete poslechnout. Na koncertě od nás každá škola a školka, zdarma, obdrží naši Karaoke verzi písniček z našeho CD “Marbo dětem”

Doporučeno: pro MŠ, ZŠ a veřejnost
Délka koncertu: 50 minut

http://www.hudebniskupinamarbo.cz/nab17-18/Vychovne%20koncerty%20I.stupen+MS%20c.pdf
V případě zájmu o „výchovné koncerty“ pro 2. stupeň ZŠ a SŠ si můžete vybrat ze čtyř témat:
1 Zrození Big beatu
2 Fenomén muzikál
3 Jazz jako základ populární hudby
4 Osvobozené divadlo a divadlo Semafor

http://www.hudebniskupinamarbo.cz/nab17-18/Vychovne%20koncerty%20II.stupen%20ZS+SS%20c.pdf

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 45 Kč

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.