Čertoviny (promítání pro ukrajinské přátele / Показ для українських друзів)

Dabing: ukrajinština • Pohádka • Česko, 2018 • 101 min • Režie: Zdeněk Troška

Hlavními hrdiny pohádky Čertoviny jsou dva nešikovní čerti Popelák a Uhelák, kteří jsou vládcem pekel posláni za trest do světa, aby do měsíce přivedli každý jednu hříšnou duši. Jejich úkol se jim však od počátku nedaří, spíše, než aby lidi sváděli k hříchům, tak jim neúmyslně pomáhají. V přestrojení za čeledíny se dostanou na statek a zdá se, že konečně budou mít úspěch. Vypočítavý sedlák totiž chce svoji dceru Haničku provdat za nafoukaného statkáře Kopyta. Hanička však miluje čeledína Jana, a aby vše dobře dopadlo, je potřeba vzít na pomoc pekelné síly.

Hlavními hrdiny pohádky Čertoviny jsou dva nešikovní čerti Popelák a Uhelák, kteří jsou vládcem pekel posláni za trest do světa, aby do měsíce přivedli každý jednu hříšnou duši. Jejich úkol se jim však od počátku nedaří, spíše, než aby lidi sváděli k hříchům, tak jim neúmyslně pomáhají. V přestrojení za čeledíny se dostanou na statek a zdá se, že konečně budou mít úspěch. Vypočítavý sedlák totiž chce svoji dceru Haničku provdat za nafoukaného statkáře Kopyta. Hanička však miluje čeledína Jana, a aby vše dobře dopadlo, je potřeba vzít na pomoc pekelné síly. „Pokračuji v podobě českého pekla a i čerta, které známe z pohádek Jana Drdy, Josefa Lady a dalších našich spisovatelů,“ říká klasik české filmové pohádky Zdeněk Troška. „Český čert je spíš nešikovný trumbera, než zákeřný škodič; rád by se bratříčkoval s člověkem, a pokud mu něco provede, je to spíš úsměvná čertovina, než zlomyslnost. Takže opět uvidíme čertiska, nad jejichž snažením dostat hříšné duše do pekla se budeme usmívat.“ Jakub Prachař je Popelák, jeden z ústřední dvojice čertů. „Nemá to v životě jednoduchý, a tak si myslím, že se ho bát nemusíme. Je takovej zmatenej, protože se svým kolegou a klukama v pekle byli zvyklí na určité prostředí a najednou se dostanou do prostředí, který jim není úplně vlastní, a tam začínají problémy.“ A co Uhelák? „Bát se ho nemusíte, je to zlobidlo a třeštiprdlo,“ říká jeho herecký představitel Dominick Benedikt.

Hrají: Jakub Prachař, Dominick Benedikt, Karel Dobrý a další

Vstupné zdarma

 

ЧОРТІВНЯ

15.05.2022 / 15:00 / кінотеатр Vesmír

(Purkyňova 17)

Казка  | Чеська Республіка | 2018 | 101 хвилина | Режисер Зденек Трошка

У головних ролях: Якуб Прахарж, Домінік Бенедикт, Карел Добри та інші

Головними героями казки Чортівня є два незграбних чортеняти Попелак і Угелак,  яких у покарання правитель пекла посилає у світ, щоб протягом місяця принести по одній грішній душі. Проте їхнє завдання провалюється із самого початку: замість того, щоб схиляти людей до гріха, вони ненавмисно допомагають їм. Переодягнувшись у конюхів, вони потрапляють на ферму і, здається, нарешті досягають успіху.

Розважливий фермер хоче видати заміж свою дочку Ганечку за пихатого поміщика Копиту. Однак Ганечка любить нареченого Яна, і щоб все склалося добре, необхідно скористатися допомогою пекельної сили.

безкоштовний вхід

 

 

 

 

 

Začátek Místo konání Cena
15.05.2022 15:00 Kino Vesmír
Plné vstupné: Kč Zlevněné vstupné: Kč