DĚTSKÁ SCÉNA 2022

50. celostátní přehlídka dětského divadla a dětské recitace (Fabrika - Kino Vesmír - Divadlo Trám - Ottendorferova knihovna - Alternativní klub Tyjátr a farní stodola)

Dětská scéna ve Svitavách slaví 50 let

50. celostátní přehlídka dětského divadla a 50. celostátní přehlídka a dílna dětských recitátorů se uskuteční ve dnech 10. -16.června již pojedenácté ve Svitavách. Poprvé to bylo v roce 2011. A v roce 2020 nám to překazila pandemie…

10.-12.června bude přednášet 90 nejlepších dětských recitátorů ve třech kategoriích v kině Vesmír. Dílny pro recitátory a diskusní kluby pro doprovod recitátorů proběhnou na zdravotnické škole; v městském muzeu bude besedovat lektorský sbor s recitátory a jejich doprovodem.

11.-15. června ve Fabrice, v divadle Trám Farní stodole a v klubu Tyjátr bude hrát sedmnáct nejlepších dětských divadelních souborů z celé republiky. Na Dětskou scénu do našeho města přijede celkem 299 dětí ve věku do patnácti let a s nimi 40 obětavých učitelů a vedoucích souborů. Divadla se budou hrát vždy dopoledne a odpoledne. Děti z hrajících souborů se zúčastní výletů: procházek po historii našeho města, discgolfových zápolení, komentované procházky Vodárenským lesem (s vypouštěním ptactva, které zde žije…) a dalších aktivit…

90 seminaristů – studentů škol, zabývajících se dramatickou výchovou a dětským divadlem a ostatních zájemců -, se bude vzdělávat po celou dobu přehlídky ve čtyřech seminářích ve všech koutech Fabriky nebo jinde.

Dětská scéna má svůj doprovodný program.  Ve Fabrice v sobotu 11. června večer zahraje hradecký DRAK Šípkovou Růženku, v pondělí 13. června na náměstí potěší všechny kapela Bombarďák! Ve Farní stodole, kde se vždy večer schází Dětská scéna zahraje kapela a v Trámu a Fabrice proběhnou inspirativní divadelní představení.

Tak taková byla je a bude Dětská scéna. A je mnohem víc. Je to týden červnového slunného města plného mladými lidmi z celé republiky. Nejen ve Fabrice, Trámu, Tyjátru, ale i na náměstí, v parku v ulicích potkáváme skupiny dětí, studentů. Dětská scéna je pro nás stres a radost. Drama příprav – ubytování, stravování, upravit hlediště a jeviště, sehnat lektorům i nemožné, odpovědět všem na cokoliv, domluvit výlety a není na nic čas… Radost z divadel, setkání. Radost z toho, že je tolik mladých talentovaných, chytrých, šikovných lidí. Radost z toho, že to s námi není zas tak úplně špatné…

Možná se zdá, že Dětská scéna je pro mladé lidi z celé republiky a Svitavám nic nepřináší. Třeba možná jednou jeden mladý muž či žena pojedou autem kolem Svitav po úplně novém obchvatu města:

„Hele mamitati támhle jsou Svitavy. Tam jsem kdysi recitoval a hrál divadlo. Pojďme se tam podívat. Ukážu vám, kde…“

Petr Mohr

P.S.

V roce 2011 byla ve Svitavách Dětská scéna poprvé. Před tím v roce 1970 pouze její recitační část. Na náměstí u fontány zahráli bratři Ebenové. A Marek Eben řekl všem, kteří stáli pod pódiem, že jako dítě před těmi jedenačtyřiceti lety recitoval kousek odtud v Červené knihovně na Dětské scéně.

Začátek Místo konání Cena
15.06.2022 10:00 Venkovní akce
Plné vstupné: Kč Zlevněné vstupné: Kč