Kristýna Tronečková & Matouš Hurtík: Bhútán a Norsko aneb jak se žije v zemích štěstí

Poznejte místa a lidi těchto neobyčejných koutů planety.

Bhútán a Norsko aneb jak se žije v zemích štěstí

 

Nahlédněte za oponu zemí hřmícího draka a půlnočního slunce a prozkoumejte hloubku tamního života a spokojenosti. Jak se žije v zemích, které proslavilo štěstí? Norsko se dlouhodobě umisťuje na předních pozicích dle kritérií Západního světa, kdežto Bhútán svou cestu razí skrze unikátní Hrubé národní štěstí, které udává chod celého státu.

 

Co má společného jedna z nejbohatších zemí světa s buddhistickým himálajským královstvím? I přes jejich poutavé kontrasty toho mají společného překvapivě hodně.

 

Poznejte místa a lidi těchto neobyčejných koutů planety a zaposlouchejte se do vyprávění Matouše Hurtíka a Kristýny Tronečkové, kteří v Norsku a Bhútánu strávili v součtu několik let. 

Na přednášce se můžete těšit i na křest nové knihy Cesty za štěstím 2 a autorské čtení.

https://obhutanu.cz/

 

KRISTÝNA TRONEČKOVÁ

… je psycholožkou a autorkou knihy Cesty za štěstím. Vystudovala Psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, kde dále pokračuje v doktorském programu. Na Masarykově univerzitě dokončila i své druhé studium Žurnalistiky na Fakultě sociálních studií. Tyto dva obory se jí také daří propojovat.

 

Ve své psychologické praxi provozuje pozitivně orientované psychoterapie a kurzy seberozvoje na webu www.epsychologie.cz, kde se se svými klienty zaměřuje na štěstí a pozitivní přístup k životu. Během svých studií strávila řadu semestrů na zahraničních univerzitách, jednalo se o Dánsko, Island, Norsko, Arménii, Velkou Británii, Izrael, Čínu a Bhútán. Do některých zemích přijela ještě jako magisterský student, jinde pak dělala doktorský výzkum štěstí a spirituality založený na hloubkových rozhovorech s místními obyvateli.

 

V rámci tohoto kvalitativního výzkumu hledá esenci štěstí a spirituality v příbězích lidí. V každé zemi, kde žila, objevila unikátní přístup ke štěstí a velkou sílu, z čehož čerpá i nadále ve svých psychoterapiích. Některé síly se doplňují a překrývají, všechny ale fungují v synergii celistvosti, jež léčí, posouvá a hřeje.

 

Tento výzkum k dizertační práci stále pokračuje. Výsledky jsou dávány do souvislostí s jinými zeměmi včetně České republiky a prezentovány na mezinárodních konferencích a v odborných magazínech. V navštívených zemích se Kristýna setkala s mnoha inspirativními lidmi, dostala se do místních rodin a spřátelila se i s komunitou mnichů. Prozkoumala těžko dostupná a turisty neobjevená místa, řešila zapeklité situace a naučila se důvěřovat svému instinktu a laskavosti místních. O svých cestách s oblibou povídá na cestovatelských přednáškách. Spolupodílí se na tvorbě webů www.obhutanu.cz a www.nakridlech.cz, které jsou esencí štěstí, cestování a zajímavých kultur.

 

 

 

MATOUŠ HURTÍK

… se zabývá online marketingem a podnikáním na internetu a díky tomu měl možnost procestovat velkou část světa. Mezi lokality, které ho uchvátily, by zařadil Švýcarsko, Norsko, Sýrii, Bali a Bhután. V poslední uvedené zemi strávil šest měsíců a měl mnoho příležitostí poznat, co v tomto království funguje a co naopak drhne. V hlavním městě Thimphu pomáhal místním podnikatelům s rozjezdy startupů a marketingem. Poznal povahu mladých bhútánských podnikatelů, jejich pracovní nasazení či lenost.

 

Při cestách po Bhutánu se dostal na místa, kam se většina cizinců nemá šanci podívat. Řídil auto na levé straně, což se naučil až na místě, a přesto procestoval Bhútán od východu na západ a překonal téměř nesjízdné cesty nad strmými útesy na jedné z nejnebezpečnějších „silnic“ na světě. Matouš rád vaří, a tak má možnost poznávat cizí kultury skrze místní speciality. V Bhútánu se účastnil kuchařských kurzů, z kterých si odnesl mnoho zážitků a nových receptů. Ze sportu je mu nejbližší tenis a badminton – v němž, jako jediný zúčastněný cizinec, vypadl ve čtvrtfinále Mistrovství Bhutánu.

 

V Norsku, kde žije v součtu již druhým rokem, pak tráví čas hlavně na zasněžených pláních a kopcích okolo Lillehameru, ať už na běžkách, které mu zatím tak vlastní nejsou, nebo na sjezdovkách, na kterých se prohání na vyznačených trasách i mimo ně. Na norech ho to také uchvátila jejich svobodomyslná povaha a smysl pro morálku. 

 

O svých cestách s oblibou povídá na cestovatelských přednáškách. Spolupodílí se na tvorbě webů www.obhutanu.cz a www.nakridlech.cz, které jsou esencí štěstí, cestování a zajímavých kultur.

 

Rozhovor v ČRo

Vstupné: 130,- Kč

Předprodej vstupenek v KC Fabrika a v síti SMSTicket

www.tyjatrklub.cz

Začátek Místo konání Cena
02.11.2021 18:00 Klub Tyjátr
Plné vstupné: 130 Kč Zlevněné vstupné: 0 Kč