Písničkáři v parku Jana Palacha

Člověk krve / Žofie Kabelková / Bára Zmeková Pozor, začátek akce je již v 18:00!
 
Člověk krve
(www.clovekkrve.cz)
Jan, řečený Člověk krve, si nese slovo sen i v rodovém jméně. Z magických prostor jeho písní se noří živé postavy, důvěrně známá místa i povědomá slova - kontryhel, verpa, loukotě… - a zase mizí; hrany lesa v ranním oparu. Zůstává nejistota dobového ukotvení i jistota věčnosti: napříč časy i příběhy se naše bolesti i radosti podobají, a je v tom veliký smutek i veliká útěcha.
A je potřeba básníků/tuláků, aby se občas vynořili zpod závoje mhy - nebo zpoza odchlípnuté tapety v osamělé ložnici - a tuhle všelidskou příbuznost nám konejšivě připomněli. Člověk je zvon a chůzí zní. Člověk je z krve.
(text Jakub Čermák)
 
Skladatelka a multiinstrumentalistka se ve svých písních s autorskými českými texty pohybuje mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Křehkost a naléhavost odlehčuje humorem a nadhledem, klavírní hru střídá se syntezátory či kytarou. Posluchači její koncerty označují jako “soul trip” nebo “poezii v hudbě”.
Do povědomí posluchačů se Bára Zmeková dostala v roce 2013, kdy vyhrála soutěž 1BAND2PLAY, zahrála na festivalu Colours of Ostrava a vydala své debutové album Ještě kousek (vyšlo vlastním nákladem za podpory Full Moon magazínu a studia Jámor, v němž bylo natočené). Pravidelně začala hrát v klubech a na festivalech po celé republice, podílela se na vzniku významných hudebních kompilací (Hommage Bulisovi, Kittchen – Akt, Superhrdinky aj.) a v říjnu 2016 předskakovala na koncertě švýcarské zpěvačky Sophie Hunger v pražském Paláci Akropolis.
Svou pozici na české alternativní hudební scéně potvrdila vydáním svého druhého alba Lunaves (2019, Tranzistor), které si získalo nejen místo na prvních příčkách výročních hitparád Radia 1 nebo Proglasu a zařadilo se mezi hudební počiny roku v magazínech Headliner či MusicServer, ale také Zmekové přineslo hned dvě nominace na cenu Hudební akademie populární hudby Anděl, a to ve dvou hlavních kategoriích – Sólová interpretka a Objev roku. O tom, že album Lunaves není jen kvalitní nahrávkou, přesvědčila Zmeková se svou doprovodnou kapelou také mezinárodní odbornou porotu festivalu Czech Music Crossroads, když si z přehlídky odnesla obě možná ocenění, cenu diváků i expertů. Na podzim roku 2020 se Bára Zmeková představila na prestižním světovém hudebním veletrhu a přehlídce WOMEX.
(text: www.nouvelleprague.com)
 
Žofie Kabelková
(www.zofiekabelkova.com)
Písničkářka a zpěvačka s velkou citlivostí a hlasovou dynamikou. Hudba se rodí z ticha a vystupuje až k vypjatým refrénům.
Vyšla mi dvě alba: ŽIJU (2003) a PEŘINY Z VODY (2009), obě v produkci fascinujícího houslisty Stanislava Palúcha. To druhý má nominaci na žánrovou cenu Anděl. Hrála jsem hodně, a pak taky hanba dlouho ne. Ale to už je dávno, to bylo kdysi. Mezitím život jinde a jinak, mámování, blízkost a přítomnost.
Během roku 2021 konečně vypustím do světa x let rozpracovaný třetí album v produkci Matěje Porteše. Jo, dlouho jsem byla zakuklená, ale teď mám zase velkou chuť hrát. I písničky skoro na celou čtvrtou desku. Jak to ale doopravdy bude? Uvidíme…
Znovu jsem se zamilovala do muziky. Po kolikátý už? Baví mě lidi a inspiruje mě příroda. Krajina mi nekontrolovatelně prorůstá do těla i do písniček. Zase mě baví skládat (nemyslim prádlo ani puzzle) a hrát. A tvořit videa. Učit se nový věci. A dejchat jaro.
V zaklapnutý době (od podzimu 20 do jara 21) jsem naživo natočila na dvacet domácích videí. Dokončujeme věčnost roztočenou desku s Matějem Portešem. Opatrně přibývají i letní koncerty. Juchů!
 
Foto Žofie Kabelkové na úvodní stránce: Jan Mikolášek
 
Vstup volný
Změna programu vyhrazena
A důležité info: Koncert se koná za každého počasí a v případě silného deště se ukryjeme a když bude padat ten slabý, tak to zvládneme!
Začátek Místo konání Cena
06.08.2021 18:00 Venkovní akce
Plné vstupné: Kč Zlevněné vstupné: Kč